За някои лексикални явления в българския език или какво означава думата “джендър” – Надежда Сталянова, Елена Руневска
Няма българин, който не само да не е чувал, а и да не е употребявал в последните години думата джендър. Тази лексема си проправи път в публичния език благодарение на социалните дебати по различни актуални теми, включително широкото обсъждане на Истанбулската конвенция в медии, информационни агенции, сайтове, форуми и публични прояви от различно естество. За повечето хора тогава тя звучеше като нова, екзотична и непозната, като смисълът, който се влага в нея, като че ли не беше достатъчно ясен и еднозначен.
Всъщност думата джендър в никакъв случай не е нова или непозната за българския език, най-малкото в контекста на джендър изследванията в последните десетилетия. Но истината е, че употребата й беше по-скоро терминологична и се осъществяваше в тесен професионален кръг. В последната година сме свидетели на преминаването на лексемата от периферията в ядрото на лексиката, тоест на проява на динамика в лексикалната система.
Думата джендър не се открива в следните речници на българския език:
Български етимологичен речник. Т.1. София: Проф. М. Дринов, 2007;
Български тълковен речник. Л. Андрейчин, Л. Георгиев, Ст. Илчев, Н. Костов, Ив. Леков, Ст. Стойков, Цв. Тодоров, 4. изд., доп. и прераб. от Димитър Попов. София, Наука и изкуство, 1994;
Речник на българския език. Т.4. София, БАН, 1984;
Речник на съвременния български книжовен език. Т.1. София: БАН, 1955;
Речник на чуждите думи в българския език. София, БАН, 1993;
Речник на чуждите думи в българския език, Милев, Николов, Братков, доп. и основно преработен от Е. Пернишка, 2000;
Андрейчин и кол. – Български тълковен речник, доп. и преработен от Д. Попов, 2005;
Тя е регистрирана и тълкувана само в един от речниците на българския език:
Радева В. – Български тълковен речник, 2012, където речниковата статия изглежда така:
джендър – без мн., специфични за всеки пол характеристики, от които се определят взаимоотношенията и социалното положение на мъжете и жените.
Разглеждайки функционирането на лексемата джендър в съвременния език, силно впечатление прави създаването и активирането на цяла система от нови значения, без изключения конотативно натоварени. Именно това е и доказателство, че наблюдаваме и изследваме ново явление в българската лексика и че анализът ни е актуален.
За целта на анализа си разгледахме функционирането на думата джендър в социалната мрежа facebook, защото изхождаме от убеждението, че именно в социалните мрежи се наблюдават най-ясно всички езикови (и в частност) лексикални тенденции, явления и процеси. Социалните мрежи най-бързо отразяват всичко, което се случва в езика. Освен това езикът в социалните мрежи проявява своеобразна двуплановост – от една страна е публичен, общодостъпен и насочен към на практика всеобхватна аудитория, от друга страна може да бъде максимално разговорен, освободен от норми и шаблони.
В изследването си открихме следните значения, които развива думата джендър (ще илюстрираме с по един, макс. два примера всяко развито значение, защото примерите са многобройни, но потвърждават тенденциите, които маркираме).
- Синоним на хомосексуален
- Синоним на трансексуален
- Синоним на травестит
- Синоним на хермафродит
- С променен пол
- С опасен морал, извратен, нарушаващ добрите нрави;
Като заключение бихме могли да обобщим, че всички описани значения, без изключение, са силно стилистично маркирани и конотативно натоварени. Няма описано значение / употреба, неутрално в стилистично отношение и без конотативна натовареност.
По отношение на морфологичната адаптация на думата в българския език, смятаме, че тя предстои да се развива. Към момента формата джендър съществува, функционирайки и като съществително, и като прилагателно. Появяват се форми като джендърски, което е още едно доказателство за динамичността на обекта на изследването ни.
Ако се опитаме да представим речникова статия на думата джендър, към настоящия момент тя би изглеждала така:
Джендър: същ., м. и ж.р., мн. ч. -и
Негат., пейорат., разг. хомосексуалист
Негат., пейорат., разг. травестит
Негат., пейорат., разг .трансексуален човек
Негат., пейор., разг. хермафродит
Негат., разг. човек, споделящ ЛГБТ мироглед.
Джендър, прилаг., неизмен. (може би ще се наложи и джендърски)
Негат., пейор., разг. отнасящ се до хомосексуализма;
Негат., пейор., разг. отнасящ се до ЛГБТ;
Негат., пейор., разг. с ценностна система, противопоставяща се на патриархалната.
Настоящият анализ няма претенции за изчерпателност и окончателност. Размислите ни само насочват към някои факти, а и маркират тенденция, че семантичният обем на лексемата джендър ще се разширява, тя ще изгражда нови системни отношения на синонимия, антонимия и други, които и ние, изследователите, ще чакаме и наблюдаваме с интерес.
Автори: доц. д-р Надежда СТАЛЯНОВА, ас. Елена РУНЕВСКА
* Заглавно изображение: www.123rf.com