Габрово осъмва с нова забележителност след Микрофестивала Инфундибулум
Артинсталацията на Невена Екимова продължава да радва минувачите в подлеза до автогарата през следващата една година
Провелият се наскоро в подлеза до автогарата в Габрово Mикрофестивал Инфундибулум подари на стотиците посетители вълнуващо изживяване с плеяда от триизмерни скулптури, читалня за ретро фантастика, концерти на Павел Терзийски и Илко Биров, както и тематичен диджей сет на Gonzo from the Block.
Истински фурор предизвика превземащата подлеза до автогарата артинсталация от осем елемента Инфундибулум на габровската художничка Невена Екимова, която е и идеолог на събитието. Най-мащабна сред намесите е дълбоката 5 метра фуния, дала името на микрофестивала (инфундибулум означава фуния на латински). Вдъхновените от творчеството на писателя Кърт Вонегът вдлъбнати и изпъкнали триизмерни скулптури се превръщат в новата забележителност на града и остават в подлеза през следващите 12 месеца. Артинсталацията е мозайка от нетипични елементи – близо 8000 различни по размер бракувани консервни кутии, а създаването ѝ отнема четири месеца. Преизползването на материали е характерно за работата на художничката и е част от етоса на Микрофеста на Capturing Creativity. За събитието местни фабрики даряват остатъчни материали, които екипът превръща във фестивална украса и мебелировка.
Нищо неподозиращи минувачи излизат от подлеза смаяни и очаровани. „Фантастичният“ подлез става сензация още преди официалния старт на събитието, когато снимки на артинсталацията се появяват в социалните мрежи на доволните от артистичната намеса габровци. Те го припознават като „подлеза на изкуството“, сравняват го със световни метростанции и дори правят паралел с тунелите от научната фантастика – терен за междузвездни приключения. Както младото, така и по-възрастното поколение открито заявяват своето възхищение и заедно с това изразяват загриженост дали ще бъде опазен във вида, в който е в момента.
„Щастливи сме, че и тази година успяхме да усмихнем и да очароваме габровци и гостите на града с второто издание на микрофестивала. Работихме с голям екип от местни таланти и доброволци, за да зарадваме цялата общност тук и да покажем, че дори и в неочаквани обществени пространства могат да се случат фантастични проекти. Ще следим за състоянието на артинсталацията и ще я поддържаме все така блестяща, но опазването ѝ за месеци напред зависи от всички нас, които използваме ежедневно подлеза.“, споделят организаторите Росина Пенчева и Невена Екимова, които също са габровски.
За по-лесното ѝ откриване от жителите и гостите на Габрово артинсталацията вече има и собствена локация в Google Maps: maps.app.goo.gl/5NXBZZAnwSoWhZ9n8
Откриването на Микрофестивала Инфундибулум превърна „подлеза на изкуството“ в пиршество за всички сетива. Както приляга на един истински празник, имаше и концерт с авторските композиции на двама даровити музиканти от алтернативната сцена – Павел Терзийски и Илко Биров. Терзийски плени сърцата на посетителите с проекта си Looping Forward, в който пресъздава авторска музика от солови и съвместни албуми, а Биров очарова публиката със създадени в Габрово нови авторски композиции, изпълнени с акустична китара и глас. Веднага след тях Gonzo from the Block разтанцува публиката със своя галактически диджей сет от минали и настоящи време-пространства. Той е и автор на „саундтрака“ към артинсталацията Инфундибулум, достъпен за слушане безплатно при сканиране на код с мобилно устройство от всички, преминаващи през подлеза: или чрез директния линк capturing-creativity.com/infundi-soundtrack
Космическите вълни на микрофестивала се долавяха и в поп-ъп читалнята с емблематични заглавия от фантастичния жанр, разположена точно над подлеза. Посетителите разгръщаха с носталгия и любопитство над 200 издания, сред които почти пълната колекция на легендарната Библиотека Галактика с незабравимите корици на Текла Алексиева, списанията Дъга и Космос и редица други заглавия.
В сайта capturing-creativity.com/infundibulum-mikrofest може да се разгледа фото разказ на Росина Пенчева, разкриващ подготовката зад кулисите на Микрофеста Инфундибулум. В следващите месеци отново там могат да бъдат гледани видеоклипове с някои от музикалните изпълнения от тазгодишната програма.
За да подкрепят следващите издания на микрофестивала, феновете могат да закупят брандирани дрехи, опаковани в метална кутия и сувенири или просто да последват профилите на Capturing Creativity в социалните мрежи.
Инфундибулум Микрофест е проект за култура и изкуство на платформата Capturing Creativity по идея на Невена Екимова и Росина Пенчева. Консервните кутии за направата на артинсталацията са дарени от Елена Груп ЕАД. Реализира се с финансовата подкрепа на Министерство на културата, Община Габрово по програма Култура, приоритет Творческо преживяване и социализация на пространствата и Елена Груп ЕАД.
Невена Екимова е добре позната художничка от Габрово. Те я учила съвременно изкуство в Норвегия, Исландия и Швеция. Работите на Невена са визуални и тактилни, често съдържат поетичен или перформативен елемент и приканват публиката да се включи. Обикновено скулптурите ѝ са изработени от преизползвани материали. Невена е създател на Огледалната зала (2020) и на детската зала Град Градина (2017) в Музея на хумора и сатирата в Габрово. Автор е на скулптурата от рециклирани материали „НеСметни богатства“ (2021) в двора на Център Кристо и Жан-Клод в Габрово. Автор е на множество самостоятелни изложби, включително „Чачки“ (2023) в офиса на foryouandyourcustomers в София. Нейни творби са показвани в Софийска градска галерия, Института за съвременно изкуство, Кредо Бонум и Националната галерия. В момента участва със скулптурите си „Най-сладкият сън“ и „Завър” в груповата изложба в галерия eastcontemporary в Милано. Невена е носител на трета награда за изгряващ скулптор на международната мрежа за триизмерно изкуство Sculpture Network, 2024.
nevenaekimova.com
instagram.com/kakalelka
Илко Биров е роден в Пловдив и прекарва детството си във Ванкувър, Канада. По време на пандемията и съвсем не на шега живее и твори в Габрово. Именно там преоткрива себе си като композитор, а авторските му песни ще чуем на живо на Инфундибулум Микрофест. Биров има зад гърба си музика за четири театрални спектакъла и детско куклено представление; два албума (Happy и Ilko Birov EP), множество сингли (Night Shift, Mrs. James, Japanese Dolls, и други) и песен за филм (в съавторство с Ива Янкулова – YVA). Пише и записва/продуцира авторска музика, както и музика за деца и техните родители (скорошния албум Чудна музика (2023) в съавторство с Константин Кучев).
ilkobirov.bandcamp.com
instagram.com/ilkobirovv
Павел Терзийски е творец в областта на изпълнителските изкуства и отличаващ се вокалист на софийската джаз и експериментална сцена. През последните 16 години той твори с някои от най-изявените имена на българската музикална и театрална сцена. Автор е на албумите Elements, The Little Tailor, и излезлият миналата есен Voicewalk както и съавтор на албумите “Settlers”, с китариста Александър Логозаров, на “3uP”, с пианиста Антони Дончев и тромпетиста Росен Захариев и на дебютния албум на “Clavexperience” с пианиста Димитър Горчаков и бийтбокс артиста SkilleR. Като композитор на театрална музика до момента е създал музиката към 13 постановки за независими и държавни продукции, както и за 2 филма – 1 документален и 1 късометражен. Носител е на награда Икар 2019 за музиката си към театралния спектакъл – „Дом за Овце и Сънища“ от Здрава Каменова, с режисьор Гергана Димитрова.
pavelterziyski.com
youtube.com/@pavelterziyski
Gonzo from the Block (Господин Радев) диджейства вече петнайсет години в емблематични софийски инди клубове и на фестивали в Пловдив, В. Търново и Бургас. Заедно с Даниел Остров от Остава основава диджей проекта The Skyscrapers. Започва с интерес към инди електро парчета, следва афинитет към хип-хоп и електронна музика, а в днешно време търси все повече джаз елементите в различни стилове. Винаги подбира музиката в зависимост от мястото и публиката, за Инфундибулум е подготвил фънк, джази хип-хоп, нео соул, модърн джаз.
soundcloud.com/gonzo-from-the-block
Росина Пенчева е визуален артист, който през 2013 г. намира призванието си в повдигането на завесата за по-широката публика, показвайки във фотографиите си творческите процеси зад кулисите. Майстори и артисти, занаяти и изкуства – всички те ѝ доверяват близостта и тайните си, за да бъдат уловени същинските интимни велики творчески моменти. Освен фотографията, в Capturing Creativity тя втъкава и по-широк спектър проекти, като микрофестивалите „Нови тъкачи за Габрово“ (2023) и „Инфундибулум“ (12.10.2024), чиито основен двигател и идеолог е тя.
https://rosinapencheva.com/bio-and-cv
https://www.instagram.com/rosina_pencheva/
Capturing Creativity е специализирана платформа, която продуцира авторски проекти и предлага услуги в сферата на изкуството, дизайна и културното наследство. Неин основател и двигател е Росина Пенчева, която е творчески продуцент и професионален фотограф. Портфолиото на Capturing Creativity включва музикалния проект „Интуиция“ (2024), микрофестивалите „Инфундибулум“ (2024) и „Нови тъкачи за Габрово“ (2023), както и културните проекти „Ръчно сътворено. Фотографски дневник “ (2022), „Дом на културата – визуално съхранение“ (2021), Без публика“ (2020), „Паралели“ (2015), „Работно заглавие“ (2014) и други.
capturing-creativity.com
youtube.com/@capturing.creativity.since2013
* Снимка: Росина Пенчева