Кукерски маски и изящна чаша на български артизани участват в биеналето за съвременно занаятчийство Хомо Фабер 2024 във Венеция
Българка е избрана за гид в съпътстващата младежка програма на събитието
Трима българи са част от третото издание на новаторското биенале за съвременно занаятчийско изкуство Хомо Фабер 2024. То се провежда от 1. до 30. септември в пространствата на фондация Джорджо Чини на остров Сан Джорджо Маджоре във Венеция.
Сред подбраните произведения за изложбите на биеналето са творби на съвременния бижутер Димитър Станков и на майстора на кукерски маски Людмил Йорданов. Наред с тях студентката по интериорен дизайн Яна Ценов е сред избраните с конкурс млади екскурзоводи на изложбите, които запознават посетителите с увлекателната история на творбите и техните автори.
Организирано от фондацията за творчество и занаятчийство Микеланджело и нейните партньори, биеналето Хомо Фабер 2024 на тема Пътешествието на живота кани посетителите да изследват основната роля на ръчно изработените предмети в ежедневието. То включва 10 тематични изложби с арт директори филмовият режисьор Лука Гуаданино и интериорния дизайн Николо Розмарини, които разказват за връзката на занаятчийството с човешкия живот. Експозициите показват над 800 изящни обекта на повече от 400 артизани от 70 държави от цял цвят, представяйки как майсторството на 105 различни занаяти е вплетено в тъканта на живота.
Лука Гуаданино споделя: „Работата ми винаги е била да намирам начин да разкажа дадена история в координатите, които са ми дадени. Универсалната концепция за Пътешествието на живота ни провокира да създадем сценография, която въвлича публиката по начин, който не заглушава изложеното изкуство и в същото време придава релевантно звучене на впечатляващата архитектура на Фондация Чини. Беше страхотно преживяване с много от великите вдъхновения, довели до нашите идеи – от Карло Скарпа до паметта и историята на Венеция като град на изкуството.“
Димитър Станков е избран да участва за втори път в биеналето за съвременно занаятчийство Хомо Фабер, като тази година представя Sake 2 – сребърна чаша за пиене на саке, инкрустирана със 167 скъпоценни камъни – бели диаманти в комбинация с червени и оранжеви сапфири. Съдът е поставен върху основа от мед, върху която е нанесена патина, за да се оцветят медта и среброто. Творбата е вдъхновена от акта на пиене на саке като традиция, ритуал и общуване между хората, а японската култура влиза в диалог с българската, интерпретирана чрез медната отливка под съда.
Sake 2 e част от експозицията Празнуване (Celebration), посветена на ценните моменти на събиране около масата с приятели и роднини за забавление. Най-хубавите съдове за хранене, потомствените сребърни прибори и специалната украса изразяват чувството на грижа и уважение при събиране с най-близките хора по радостни поводи – от юбилеи и годишнини до сватбени закуски и официални вечери. Залата представя над 130 артизани от Индия до Буркина Фасо, от Испания до Япония, от Италия до Южна Корея.
Димитър Станков споделя: „За мен е изключителна чест да бъда избран да участвам отново в биеналето Хомо Фабер. Това е най-значимото събитие, на което съм бил до момента. Развълнуван съм, че получих признание лично от куратора Жан Бланшар, който сподели, че работата Sake 2 e не само красива, но и много ценна, защото предава приемствеността на занаята.“
Вторият български участник в престижното биенале е Людмил Йорданов, който е трето поколение майстор на кукерски маски. Две от неговите ръчно изработени маски от района на Граово са подбрани в изложбата Сънища (Dreams). Едната е ритуална, а другата – декоративна и направата им съчетава три различни техники: дърворезба, кожарство и обработка на рог. Конструкцията на всяка от маските е направена от борова дървесина или червена върба, която впоследствие е покрита с овча кожа и накрая са добавени рога от незастрашени животински видове. Лицето на маските е изработено от дърворезба, а червеният цвят задължително присъства, за да плаши злите сили.
„Изработването на кукерски маски е древен занаят, свързан с най-старите традиции по нашите земи. Въпреки, че занаятът е застрашен от изчезване, през последните години виждам засилен интерес от цял свят към кукерите, което помага за тяхното популяризиране и увлича все повече млади хора.“, споделя Людмил Йорданов.
Потвърждение на това е и включването на маските на Людмил в изложбената зала, посветена на сънищата. Тя пренася посетителите в друг свят, където властват спиритуалното, ритуалите и мистичните преживявания. Където сънищата и мистиката оживяват в едно от емблематичните и пространства на фондацията – бивш плувен басейн на закрито. Имагинерно пространство, потапящо публиката в света на сънищата, като я обгражда с маски от цял свят. Съвременни маски от Финландия, Колумбия, България, Исландия, Бенин и много други разкриват как почитани във времето традиции и местни материали вдъхновяват съвременните артизани да създават толкова различни и причудливи творби.
Плашещи или комични, обредни или артистични, маските са изработени чрез разнообразни техники, използващи рециклирани материали, скъпоценни камъни, кожа, текстил, метал, дърво и много други. Всички те са очарователни творби, незименна част от ритуали, символи и духовни практики, съпътствали човешкия живот през вековете.
Мистиката в залата е подсилена от драматично осветление и колекция от 30 рокли на френската модна къща Алая (Alaïa), реещи се над водата в басейна. Модерна интерпретация на уникалните кодове на Алая, роклите въплъщават отдаденост към женствеността, възможна благодарение на занаятчийското майсторство и безкомпромисното качество.
Неизменна част от биеналето Хомо Фабер е образователната програма, която дава възможност на студенти по приложни изкуства и дизайн от цял свят да прекарат шест седмици във Венеция. По време на резиденцията си младежите влизат в ролята на гидове, които упътват посетителите в изложбите и увлекателно споделят историята зад произведенията и техните автори. По този начин стават част от най-значимия форум за ръчно творчество и трупат ценни знания и контакти. И тази година сред избраните 60 екскурзоводи има българка – Яна Ценов, която е завършила моден колеж във Виена и в момента учи интериорен дизайн в австрийската столица. Въпреки, че е родена във Виена, тя говори перфектен български език и пази скъпи спомени от прекараните моменти при баба ѝ и дядо ѝ в България, а неин любим мотив са шевиците. За всички свои проекти Яна черпи вдъхновение от българските занаяти, а дипломната ѝ работа изследва преплитането на иновация и традиция с фокус върху българската бродерия.
„Програмата за млади посланици на Хомо Фабер ми предлага шанс да създам много нови контакти, като се запозная с дизайнери, артизани и студенти от цял свят. Възхитена съм от многообразието на представените обекти и мащаба на събитието. Горда съм, че имам възможност да споделя с публика от цял свят традициите на българската занаятчийска култура. Важно е да не забравяме за занаятите, особено в сегашното дигитално време.“, споделя Яна.
Един от посланиците в мрежата на Хомо Фабер е Росина Пенчева – фотограф и творчески продуцент, основател на платформата Capturing Creativity. Присъствала е и на трите издания и с възхищение споделя: „С всяко следващо издание международният обхват на Хомо Фабер нараства. В настоящото биенале участват над 70 държави, което е почти двойно спрямо предишното издание. Фондация Микеланджело утвърждава Хомо Фабер като културно движение, издигащо в култ ръчната изработка, подкрепящо новото поколение артизани. То възпитава придържане към устойчиви практики и опазване на околната среда в диалог със занаятчийските култури по света. Няма по-добро място от Венеция за представяне на върховите постижения, които човешката ръка може да създаде, а машините – не.
Щастлива съм, че България продължава гордо да представя културното ни разнообразие и идентичност на безпрецедентния форум за занаятите, които новото поколение развива. Това ме мотивира да продължавам да разширявам българското присъствие както в онлайн гида на Хомо Фабер, така и на биеналето, и в образователните програми.“
И тазгодишното издание се откроява с необикновена сценография, която се разгръща във великолепните вътрешни и външни пространства на фондацията Джорджо Чини и води посетителите на метафорично пътешествие през човешкия живот – от раждането до отвъдното. Възхитен от изкуството на ръчната изработка и зареден с огромен творчески капацитет и като режисьор, и като дизайнер, Лука Гуаданино (Голямото плискане, Призови ме с твоето име) създава заедно с архитекта от Милано Николо Росмарини омагьосващо преживяване, което смайва със своята причудливост и дълбочина. Нишката на наратива се поддържа от повтарящи се мотиви: огледала, отразяващи естествената среда на острова и подсилващи ефекта на слънчевите лъчи; стени от плисиран плат като почит към знаковия за Гуаданино и роден във Венеция дизайнер Карло Скарпа. По пътя посетителите се натъкват на чифт 12-метрови кипариси от папиемаше, преобразен като в сънищата бивш плувен басейн и гора от полилеи, спускащи се от тавана. Цялостната визия е елегантна и непреходна, приканвайки посетителите да оценят демократичността на творчеството и поезията на непостоянството, докато изследват остров, изпълнен с красота от талантливи занаятчии.
За първи път всеки артизан, участвал в Хомо Фабер 2024 има шанс да спечели една от трите награди, за които гласуват съответно публиката, поканените журналисти и младите гидове. Това е идеалният начин посетителите да покажат своята подкрепа и признателност към артизаните, чиято работа е изложена. Трите спечелили обекта ще бъдат обявени в последния ден на Хомо Фабер 2024 (30. септември), а всяка награда е в размер на 10 000 евро.
Извън пределите на острова Сан Джорджо Маджоре Хомо Фабер ин ситу кани посетителите да разгледат избрани автентични занаятчийски работилници, пръснати из цяла Венеция. Разработена от фондацията Колони (Fondazione Cologni) с подкрепата на Картие (Cartier) и в сътрудничество с престижни венециански институции, Програмата дава достъп до 70 ателиета, които в определени часове отварят вратите си за безплатни посещения без предварителна резервация.
Пълната информация за цялата програма на биеналето Хомо Фабер 2024 е на: 2024.homofaber.com/2024-09-01. Билети могат да се закупят на място и онлайн на: homofaber.vivaticket.it
За артистите:
Димитър Станков се откроява с изключителното си майсторство още по време на обучението си в специалност Метал в Националната художествена академия в София и впоследствие в специалностите Дизайн на бижута и Сребърни изделия от Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен, Белгия. Произведенията на Димитър представляват стилни и ексцентрични малки пластики. Те са резултат от стриктна отдаденост, щателна работа и продължителен изследователски процес. Важен елемент от занаята му е българското културно наследство, черпeйки вдъхновение и създавайки красиви и въображаеми асоциации между фолклора и съвременността. В момента Димитър Станков живее със семейството си в Брюксел, където практикува и преподава бижутерия.
Людмил Йорданов е роден и израснал в семейство на занаятчии, които над 50 години изработват кукерски маски. След като се дипломира като учител, напуска родината си, преследвайки американската мечта. Решава да се върне у дома и основава собствена работилницата Йорданови АРТ за изцяло ръчна изработка на кукерски маски. Наследил занаята от дядо си и баща си, той усърдно работи за запазване и популяризиране на древния ритуал Кукери. Изработва кукерски маски от етнографската група Граово, област Перник и костюми изобразяват митични същества, които гонят злите духове и призовават за здраве и плодородие.
* Снимка: Росина Пенчева